معرفی شهر دستگرد

شهر دستگرد در فاصله 15 کیلومتری شمال شهر تاریخی اصفهان واقع شده است.
این شهر مانند اغلب نقاط جمعیتی منطقه برخوار از مناطق قدیمی به شمار می‌آید. به طوری که قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد. این مرکز جمعیتی، در زمان ساسانیان «دستگردته» نامیده می‌شده است که به زبان پهلوی به مفهوم دهکده، شهر، یا زمین هموار است.
توسعه و رشد فیزیکی شهر دستگرد با توجه به هسته اولیه شهر تا سال 1341 معادل 5/45 هکتار و از سال 1341 جهت توسعه فیزیکی شهر، به سوی جاده اصلی ارتباطی منطقه برخوار با شهر اصفهان است.
جمعیت شهر در سال 1385 معادل 15524 نفر شامل 7960 نفر مرد و 7564 نفر زن در 4128 خانوار بوده است. عمده مهاجرت شهروندان دستگرد از نوع مهاجرت فصلی است که به منظور کسب درآمد در بخش کشاورزی در مناطق جنوب کشور انجام می‌گیرد.
شهر دستگرد یکی از شهرهای فوق‌العاده جوان می‌باشد به طوری که حدود 64درصد جمعیت کل شهر زیر 25 سال می‌باشد. ساکنین شهر دستگرد به زبان فارسی صحبت می‌کنند و دارای دین اسلام و مذهب شیعه اثنی‌عشری هستند و اعتقادات مذهبی آنان بالا است.
درآمد اکثر آنان از شغل کشاورزی است. مشاغل آزاد چون صنایع دستی، قالی‌بافی در این شهر فعال است. این شهر از پتانسیل اشتغال‌زایی – تولیدات لبنی و کشاورزی برخوردار است و برخی از احتیاجات استان را نیز تأمین می‌نماید. افزایش جمعیت – بالارفتن میزان سواد و رشد فرهنگی شهروندان، افزایش سطح درآمد و هزینه، شهر دستگرد را نسبت به گذشته خود، متفاوت کرده است. شهروندان آن متدین و انقلابی و پایبند به ارزش‌های دینی و ولایتمدار هستند به طوری که برگزاری مراسم و مناسبت‌ها، راهپیمایی‌ها و انتخابات و کلیه صحنه‌های اجتماعی در این شهر، شور و حال وصف‌ناپذیری دارد.
دستگرد دارای اماکن تاریخی و باستانی متعددی است از جمله می‌توان امامزاده ادهم(ع)، مسجد جامع، حمام قدیمی و 8 خانه تاریخی را نام برد که همگی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

شهرستان : برخوار

شهر : دستگرد

جمعیت : 15524 نفر

تاریخ تاسیس شهرداری : 1345

درجه شهرداری : 5

فاصله شهر تا مرکز استان : 15 کیلومتر

مسافت شهر : 224 هکتار

 

 

منابع : شهرداری دستگرد - وبگاه رسمی کربکند برخوار

کلمات کلیدی : معرفی شهر دستگرد ، معرفی دستگرد ، شهرداری دستگرد ، دستگرد ، دستگرد اصفهان ، آثار تاریخی دستگرد ، وجه تسمیه شهر دستگرد ، جمعیت دستگرد ، دستگرد اصفهان ، زمین کشاورزی دستگرد ، معرفی شهر دستگرد ، شهرداری دستگرد برخوار ، شهرداری دستگرد ، متن دستگرد ، معرفی شهرداری دستگرد ، شهردار دستگرد ، منابع دستگرد ، کربکند ، نقشه هوایی دستگرد ، نقشه ماهواره ای دستگرد ، نقشه دستگرد ، شماره تلفن دستگرد

/ 0 نظر / 18 بازدید