حاج جواد ( پیش نماز آبادی )


ما جوانان امروزی کربکند شاید نام این شخص را از پدران و مادران سالخورده خود شنیده یا اصلا نشنیده باشیم، ایشان در سال 1287 هجری شمسی متولد و در بین هشت الی ده سالگی پدر و مادر خود را از دست داد، دستان خود را از کودکی به زانوان خود گرفت و به رعیتی (کشاورزی) و فرا گرفتن سواد و قرآن در مکتب خانه آغاز نمود.
ایشان اوقات فراغت برای خود نگذاشته بود مداوم در حال کشاورزی،قرائت قرآن و فراگیری کتابهای فقه و علما مشغول بود.
در جوانی هجده سفر مشهد مقدس، هشت مرحله به کربلا و سه مرحله به بیت الله الحرام مشرف شده بودند آنهم آن زمانی که رفت و برگشت آنان به مدتها کشیده می شد، سرما و گرمای هوا، دزدان قافله و راه زنها و کمبود پول و آذوقه از کوچکترین مشکلات سفر بوده است.
از زمان بیست سالگی ایشان را شخص مومن،جوانمرد،معتمد،شایسته اطلاعات دینی و خادم الحسین می دانستند همین امر باعث شده بود که مردم او را به جهت مشاوره و مشورت خانوادگی ، اختلافات و استخارات پشتیبان خود می دانستند از صفت های مهم دیگر او می توان به خوش رفتاری،انجام دادن صله رحم و انجام دادن فریضه امر به معروف و نهی از منکر نام برد.
الگوهای مهم آن که زبانزد مردم بود شجاعت و زور بازوی او بود که هیچ وقت در راه تظاهر و قلدرگی و تکبر بکار نبرد.این حسن و قدرت در زمان گذشته او با اتفاقات شجاعانه وی لقب نماینده حضرت خضر گرفته بود. الگوهای  مهم دیگر آن مومن بودن بدون کبر و فقط برای رضایت خدا و بر طرف کردن مشکلات مردم و کمک به ضعفا بود.
ایشان از طایفه میر آبادی و از خاندان ذوالفقار می باشند.
از مهمترین فعالیت های ایشان در راه خدا، از بیست و پنج سالگی به عنوان پیش نماز آبادی در مساجد کربکند بوده است و این امر خدمت به خلق الله را تا سال 1372 در هشتاد و پنج سالگی پایان عمرشان به دوش کشیدند.
باشد که جوانمردی،صداقت و پاکدامنی شخصیت هایی همچون حاج جواد در منطقه و محله ما از خاطره ی ما نسلهای آینده حذف و محو نشود.
و در آخر سخنی از رضا معینی : امید است که با لطف و عنایت خدا بتوانم کمی از معرفت پدربزرگانم را به ارث ببرم و خدمت به خلق الله را تا آخر عمرم به دوش بکشم، باشد که نام و خاطره ای از جدم را در همه جا بگسترانم پس به یاد ( اسدالله (پدر بزرگم) ، حاج جواد ، حسینعلی‌ ، حج علی ، ذوالفقار‌، محمد جواد و ابراهیم و ...)‌ صلوات

آمین یا رب العالمین

/ 3 نظر / 6 بازدید
نگين

سلام بگين ببينم اين کربکند چند تا آدم تحصيلکرده ليسانس فوق ليسانس دکترا پروفسور داره؟اگه آدم کم داريد از دولت آباد قرض کنيد

حسین معینی (عموباقر)

سلام ، من شخصا مدیون حاج جواد هستم ، چون زمان های که از جبهه میامدیم مرخصی فقط ایشان بود که ما بتوانیم نمارمان را به جماعت بخوانیم. خدا بیامرزدش. متشکرم.

غريب

هر وقت سيد جوار را ميبينم عجيب ياد پدربزرگ مرحومم ميوفتم آخه از لحاظ تيپ و قيافه خيلي شبيه هم بودند.روحشان شاد و راهشان پر رهرو