باغ پرندگان اصفهان

 

--- شروع ادامه مطالب ---

ماکت

نمونه کوچکی از باغ پرندگان، همراه با برخی گونه های پرندگان آزاد در باغ است. این ماکت ساختار و سازه باغ را برای بازدید کنندگان در بدو ورود به نمایش می گذارد.

ساختمان اداری

بخش اداری باغ پرندگان در این قسمت قرار دارد. هماهنگی کلیه امور مربوط به باغ اعم از امور بازدید کنندگان و پرندگان توسط کارشناسان و پرسنل این بخش صورت می گیرد.

ساختمان برج

این ساختمان که به شکل برج کبوتر تعبیه گردیده دارای دستگاههای جوجه کشی جهت تکثیر و زاد آوری پرندگان و شامل اطاقهایی برای نگهداری از جوجه های تازه متولد شده و والدین در حال جفت یابی می باشد.

ورودیهای باغ

این مجموعه با داشتن ورودی ؛ یکی جهت خریداری بلیط (ورودی اول) و دیگری برای تحویل آن (ورودی دوم) ، مسیر ورود بازدید کنندگان را مشخص می سازد.

باغ پرندگان مکانی است که امکانات ویژه ای جهت زندگی هر پرنده تقریباً مطابق با محیط زیست طبیعی آن پرنده اختصاص داده شده است.

از مهمترین اهداف احداث این باغ موارد زیر را می توان نام برد :

1- پر کردن اوقات فراغت و تفریح و تفرجّ بازدید کنندگان.

2- بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی مردم در ارتباط با پرندگان.

3- فراهم کردن شرایط مناسب جهت جذب توریست.

4- حفاظت ژنتیکی از گونه های در حال انقراض.

5- تولید و تکثیر پرندگان نادر و فروش پرندگان مازاد.

6- تاکسیدرمی گونه های تلف شده به عنوان یک صنعت و هنر.

7- مطالعه و تحقیق بر روی گونه های جدید.

صخره

صخره باغ که در ضلع شرقی قرار گرفته محیط زیستی مناسب جهت پرندگان کوهستانی و بیابانی است. پرندگانی چون کبکها بیشتر در این محیط دیده می شوند

قفسهای شیشه ای

از آنجا که اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود می باشد، این قفسها با دارا بودن امکانات ویژه ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و کولر محیط مناسبی را برای پرندگانی که در محیط زیست طبیعی آنها شرایط خاص آب و هوایی حاکم است، فراهم می نماید

قفسهای آهنی

این قفسها به دلیل نوع تغذیه پرندگان شکاری ساخته شده است. زیرا اینها در صورت آزاد بودن در محیط از سایر پرندگان و جوجه آنها استفاده می کنند. همچنین سعی شده است محیط زیست طبیعی آنها که مناطق صخره ای کوهستانی است در قفسهای مربوط مهیا گردد.

فضای سبز جنگلی

این فضا که از جمله مناطق زیست پرندگان جنگلی است در سرتاسر محیط باغ ایجاد شده و پرندگان به صورت آزاد در این فضا پرواز می کنند.

برکه ها

4 برکه کوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد که محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک ها، قوها، غازها و … می باشد. برکه بزرگی در قسمت مرکزی باغ قرار گرفته است بطوریکه تعداد زیادی از این پرندگان آبچر را در بر می گیرد.

پوشش

باغ پرندگان از اراضی آبرفتی سواحل زاینده رود با مواد ریز دانه رسوبی است. این اراضی عموماً نسبت به اراضی پست و سیلابی مرتفع تر است. آب زیرزمینی نقش عمده ای در حاصلخیزی این خاکها داشته است.

خاک مساعد، رطوبت کافی و اقلیم نسبتاً مناسب و مساعد، شرایط فراهم شدن پوشش گیاهی از نوع درخت و درختچه را فراهم آورده است.

انواع درختان

1- گردو 2- سرونقره ای 3- سپیدار 4- نارون 5- توت سفید 6- کاج تهران 7- کبوده ها 8- چنار  9- زالزالک  10- سرو خزنده 11- بیدمجنون 12- اقاقیا 13- زبان گنجشک و …

انواع درختچه ها

1- برگ بو 2- زرشک 3- ختمی درختی 4- رزماری 5- سیب گل 6- پیچ امین الدوله 7- ماگنولیا

انواع درخت ها و درختچه های فوق بر زیبایی و طراوت محیط افزوده است.

آب

آب مورد نیاز باغ پرندگان از دو حلقه چاه نیمه عمیق تأمین می شود که باسیستم پمپاژ و استفاده از منابع آب، به سمت فضای سبز، برکه، و جویبارها ... هدایت می شود.

گونه های پرندگان

بیش از 120 گونه پرنده از مناطق مختلف جهان در باغ پرندگان گردآوری شده و روز به روز به تعداد این گونه ها افزوده می گردد.

تعداد این پرندگان در حدود 2000 قطعه بوده و با توجه به شرایط زیست طبیعی آنها، در محیطهای مختلف به سر می برند. برای معرفی این 120 گونه پرنده به ذکر انواع خانواده های آنها می پردازیم :

1-مرغابی  2- طوطیها 3- شاهین 4- فلامینگو 5- بلبل خرما 6 - پلیکان   7- دم جنبانک 8- کبوتر 9- مرغ شاخدار 10- توکا  11- باز، عقاب، لاشخور    12- یلوه 13- فنچ یا سهره  14- کوکر 15- آبچیلک 16- چکاوک 17- زرده پره 18- قرقاول  19- تراکو   20- توکان 21- جغد 22- گنجشک 23- کلاغ 24- بوقلمون 25- حواصیل  26- سار 27- لک لک 28- شترمرغ

تصاویر

مرغ شاخدار

مرغ شاخدار

گیلار

اردک تاجدار

قوی سفید

آنقوت

طاووس

منابع

www.isfahan.ir - www.shadanpour-mahdi.blogfa.com - daneshnameh.roshd.ir www.prophotocom.com - www.beytoote.com - korbekand.persianblog.ir

 

کلمات کلیدی : باغ پرندگان اصفهان ، تصاویر باغ پرندگان اصفهان ، باغ پرندگان اصفهان و پرندگان آن ، نقشه هوایی باغ پرندگان اصفهان ، باغ پرندگان کیش ، باغ پرندگان ، انواع پرنده در باغ پرندگان اصفهان ، تحقیق در مورد باغ پرندگان اصفهان ، باغ پرندگان اصفهان کجاست؟  ، آدرس باغ پرندگان اصفهان ، تلفن باغ پرندگان اصفهان ، عکس پرندگان در باغ پرندگان اصفهان ، پرندگان ، عکس پرنده ، عکس پرندگان گران قیمت در باغ پرندگان ، کربکند ، طاووس ، توضیحات در مورد باغ پرندگان استان اصفهان ، انواع درخت در باغ پرندگان ، قیمت بلیط باغ پرندگان ، بزرگترنی باغ پرنده ، باغ پرنده ، باغ پرنده اصفهان ، Garden of birds ، Esfahan Garden of birds

/ 0 نظر / 66 بازدید