بازی ترونه

بازی تُرونه یک بازی قدیمی و محلی کربکند و بیشتر از مناطق استان اصفهان می باشد. در اینجا به توضیح این بازی از نحوه بازی و اصتلاحات آن خواهیم پرداخت:

اصطلاح تُرونه : تُرونه به جوراب پر از پارچه که سرش را با طناب محکم بسته اند میگویند البته تمام آن پارچه نیست اگر میخواهند ضربه آن درد داشته باشد در آن یک تکه سنگ یا جسم سختی قرار می دادند.

تعداد نفرات بازی : هر چند نفر

وسایل مورد نیاز : جوراب ، مقاداری پارچه برای پر کردن جوراب

نحوه بازی : نحوه کار بازی با دو نقش استاد و شاگرد انجام میگیرد. یک نفر استاد می شود و مثلا 6 تا شاگرد. سپس استاد می نشیند و این 6 شاگرد در جلوی آن قرار میگیرند، خود تُرونه در دست استاد استاد قرار میگیرد و سر طناب را به ترتیب به شاگرد اول میدهند سپس استاد یک چیزی را در ذهنش در نظر میگیرد مثلا داخل بدن است سپس شاگرد باید جواب می داد. شاگرد سوالی را می پرسید مثلا حرف اول آن چیست به فرض استاد جواب میداد "ن" بعد شاگرد میگفت ناخون می باشد اگر غلط باشد سر طناب را به نفر دوم میدادند و نفر دوم هم مانند نفر اول باید جواب را حدس میزد. همینطور این کار ادامه پیدا می کند تا جایی که کسی جواب را به درستی حدس بزند سپس استاد با صدای رسا می گفت "بِتِراش" بعد استاد تُرونه را رها و آن شاگرد که جواب صحیح داده بود با آن تُرونه دنبال بقیه ( 5 نفر ) می گذاشت و با همان تُرونه همه را میزد، اگر استاد می گفت "کاکاچه" آن شاگرد باید تُرونه را سریع به دست استاد میرساند در غیر اینصورت همه دور استاد گرد می شدند تا آن نتواند تُرونه را به استاد برساند بعد بقیه آن شاگرد را میگرفتند و میزدندش تا بازی تمام شود.

منبع : وبگاه رسمی کربکند (korbekand.persianblog.ir)

/ 1 نظر / 16 بازدید