سیمای کلی شهرستان برخوار

 

 

 

 تاریخچه
برخوار در اصل بلخار بوده که بل به معنی بسیار و خار به معنی تیغ و خار است که در کل به معنی سرزمین پر از خار و تیغ است .
مرحوم دهخدا ، ذکر معانی متعددی برای کلمه بل کرده است از جمله پست و آفتاب ، بنابرین می توان گفت بلخار یعنی سرزمین پست (صاف و هموار ) و یا سرزمین گرم و آفتابی که با ویژگیهای جغرافیایی و طبیعی این منطقه سازگاری دارد.

 موقعیت جغرافیایی شهرستان برخوار
شهرستان برخوار در ابتدای اتوبان اصفهان – تهران واقع شده است که از شمال و شمال غربی به شهرستان اردستان و نطنز ، از جنوب به شهرستان اصفهان ، از غرب به شهرستان برخوار غربی و مرکزی محدود می شود. وسعت تقریبی این بخش 1660 کیلومتر مربع می باشد و براساس آخرین تقسیمات کشوری شامل 5 شهر به نام های دولت آباد ( مرکز شهرستان ) – دستگرد – خورزوق حبیب آباد – کمشچه و 7 روستا به نام های شاپورآباد- محسن آباد- علی آباد ملا علی – پروانه – مَرغ – دُنبی- علی آبادچی می باشد.

شهرستان برخوار یکی از شهرستان های تازه تاسیس استان اصفهان است. این شهرستان درسال ۱۳۸۶ از شهرستان برخوار و میمه سابق ، که اکنون شهرستان شاهین شهر و میمه نامیده می شود ، جدا شد. مرکز این شهرستان ، شهر دولت آباد می باشد.

 ترکیب جمعیتی شهرستان برخوار
بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیت شهرهای شهرستان عبارتند از :
جمعیت شهر دولت آباد 32482 نفر
جمعیت شهر دستگرد 16965 نفر
جمعیت شهر خورزوق 21563 نفر
جمعیت شهر حبیب آباد 9686 نفر
جمعیت شهر کمشچه 4825 نفر می باشد.

 اوضاع اقتصادی شهرستان
ویژگیهایی از قبیل صنایع عمده در سطح ملی ، کارگاههای تولیدی در محور اصفهان – دولت آباد ، اصفهان – حبیب آباد و همچنین وضعیت مناسب کشاورزی منطقه علی رغم کم آبی ، زمینه اشتغال را فراهم آورده است.

 صنایع شهرستان
این صنایع شامل دو بخش است :
1)صنایع کارخانه ای که عبارتند از : کارخانه بلور و شیشه ، کارخانه چینی ، کارخانه های سنگبری و ابزار سازی کوره های آجرپزی که اغلب توسط بخش خصوصی احداث گردیده و در وضع اقتصادی منطقه تأثیر فراوانی داشته است.
2)صنایع دستی که عبارتند از : قالیبافی ، صنعت کاری ، طلاسازی و قلمکاری که رواج خاصی دارد.
اکثر مردم شهرستان به کارهای دستی که مهمترین آن قالیبافی است روی آورده اند. همچنین صنایع دستی دیگری از قبیل قلاب بافی ، گلدوزی ، منبت کاری جایگزین صنایعی از قبیل گلیم بافی ، کشبافی و گیوه دوزی شده است.

 معادن شهرستان
معدن کچ کمشچه ، معدن شن باقرآباد و همچنین معادن دیگری که می توان به معدن نمک حبیب آباد اشاره کرد.

 پوشش گیاهی
پوشش گیاهی شهرستان برخوار جزء مناطق فقیر استان است. این منطقه به واسطه دارا بودن آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی دارای پوشش گیاهی ناچیزی است.
پوشش گیاهی از نوع درخت و درختچه است و گیاهانی نظیر خارشتر ، اسپند و در بعضی از قسمتهای شرقی گون ، خاکشیر ، ریواس و کنگر مشاهده می شود. درختان پسته ، انگور و انار در این منطقه رشد خوبی دارند . همچنین خاک این منطقه برای رشد گندم مناسب است. محصولات جالیزی ، علوفه ای ، دانه های روغنی ، جو ، چغندر قند ، خربزه و سیب زمینی را می توان به آن اضافه کرد.

 نوع خاک
خاک این شهرستان از نوع خاکهایی است که مقدار نمک آن زیاد است و هر چه به طرف شرق پیش می رویم بر شوری آن افزوده می شود.
ساختمان فیزیکی ذرات ، منشوری و مکعبی است که به علت وجود کریستال های گچ و آهک ، خاک مناسبی برای کشاورزی نیست .

 مراکز عالی آموزشی
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد
2- دانشگاه پیام نور واحد دولت آباد

 منبع : پایگاه اطلاع رسانی کربکند - سایت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دولت آباد

/ 3 نظر / 39 بازدید
حسین معینی.عموباقر

ازبه روز رسانی متشکرم .

مبین

سلام شهرشاپورآباد////.........../