تاریخچه و معرفی شهر خورزوق

تذکر: تمام مطالب این پست با زحمت و تایپ مستقل به دست آمده است.استفاده و کپی برداری از آن در وب،مقالات،مجلات و... تنها با نام ذکر منبع (korbekand.persianblog.ir) مجاز می باشد.

این شهر در 32 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 51 درجه و 37 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با 1572 متر ارتفاع از سطح دریا قرارا دارد.خُرزوق در سال 1345 شهر شد که با مرکزیت شهرستان برخوار فاصله چندانی ندارد.

این شهر از جنوب در 4 کیلومتری شمال اصفهان و از شمال در 5 کیلومتری مرکز شهرستان برخوار ((شهر دولت آباد)) هم مرز شهرستان شاهین شهر و میمه و تا تهران 410 کیلومتر  فاصله دارد در بخش مرکزی شهرستان برخوار قرار گرفته و جمعیت آن امروزه بیش از بیست هزار نفر است.

خورزوق در زبان عامیانه خُرزوک گفته می شود. در واقع خُرزوق مُعرب خُرزوک است. خُور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است.(خورزوک یا سرزمین آفتاب). مردم خورزوق به زبان محلی صحبت می کنند.

محله های قدیمی این شهر عبارت اند از : محله درب مسجد بزرگ،محله عربها،محله درب حمام نو و قدیمی ترین بنای شهر مسجد جامع متعلق به دوران تیموری است که به صورت دو ایوانی با گنبدی کوچک ساخته شده است. از دیگر آثار تاریخی این شهر می توان خانه برومند را نام برد.شهر خُرزوق دارای خانه ها و آثار تاریخی دیگری چون تکایا و مساجد قدیمی می باشد.

با وجود مواد اولیه و ابزار بومی،از صنایع دستی این شهر می توان قلمزنی،منبت،کاشی مُعَّرق و هفت رنگ،سراجی سنتی و سرامیک،گلیم بافی و بویژه سفره قلمکار را نام برد که 70% تولید قلمکار کشور را بر عهده دارد. 

* معرفی اجمالی مسجد جامع خورزوق (در دست اجرا و تایپ)

* معرفی  اجمالی صنایع دستی خوروزق (در دست اجرا و تایپ)

منبع:اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان - بهار 1390

 

معـــرفی های دیگر :

www.korbekand.persianblog.ir/page/khorzoogh-wiki

www.korbekand.persianblog.ir/page/khorzoogh-persianf

/ 1 نظر / 31 بازدید
علی سهی

سلام آقا رضا وبلاگ خیلی خوب و پر محتوایی داری انشا الله که همیشه تو کارات و زندگیت موفق و موید باشید یه سری هم به من بزنید