تاریخچه و معرفی شاهین شهر و میمه

اطلاعات کلوب

در اراضی دشت گرگاب اصفهان ، که زمانی خربزه اش به اندازه گز  اصفهان مشهور بود، چند روستای آباد با جمعیتی در حدود 4300 نفر وجود داشت . در نیمه اول دهه 1340 امواج صنعت که دامنه خود را از حد شهر اصفهان فراتر گذاشت و به کرانه های بیرونی این شهر دست اندازی کرد . گرچه صنایع در ارضی بایر جه نمایی شدند و حتی کوشیدند سکونت کارکنان خود را همین گونه جا نمایی کنند ، اما بسیاری از زمین داران کوچک و بزرگ با استفاده از فرصت به دست آمده ، اراضی کشاورزی خود را به یغمای این امواج سپردند و خود ماهرانه سوار بر امواج عرش را سیر کردنند . این گونه بود که شاهین شهر در جالیز های گرگاب روید و محصولی شیرین تر از خربزه برای مالکانش فراهم نموده و با یک طرحی از پیش اندیشیده شده پایه ریزی گردید و به دلیل شباهت ظاهری این طرح با شاهین ، آن را شاهین شهر نامیدند .شاهین شهر، شهر نو بنیادی است که با جمعیتی بپش از یکصد هزار نفر در فاصله ی 20 کیلومتری شمال شهر اصفهان و در کنار جاده پر تردد و با اهمیت اصفهان – تهران قراردارد . این شهر در حد فاصل بین 32 درجه و 54 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 51 درجه و 37 دقیقه طول شرقی از نصف نهار گرینویچ قرار گرفته است .

با شکل گیری شهرستان جدید برخوار ومیمه در سال 1368 شاهین شهر به لحاظ وقعیت جمعیت و اهمیت ویزه که داشت به عنوان مرکز شهرستان برگزیده و هم اکنون این شهر مرکزیت سیاسی و اداری شهرستان را بر عهده دارد .

از نظر جغرافیایی شاهین شهر مانند شهر اصفهان در میان کوههای مرکزی ایران و دامنه های شرقی زاگرس واقعه و ارتفاع شهر از سطح دریا به طور متوسط 1662 متر و شیب کلی شهر حدود 016/ درصد می باشد.

دوره سوم: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تملک و تصرف اراضی سازمان عمران شاهین شهر توسط نهادها و ارگان های انقلابی و دولتی ، اراضی واقع در قسمت میانی ، شرقی و شمال غربی شهر با سیاست واگذاری زمین به متقاضیان و بعضا احداث واحدهای مسکونی به حیطه ساخت و سازهای  شهری کشیده شده است.

اطلاعات پرتال اصفهان

شهرستان شاهین شهر و میمه با وسعت 66/5409 کیلومتر مربع و با مرکزیت شاهین شهر در شمال شهرستان اصفهان واقع گردیده است. این شهرستان دارای 2 بخش ، 6 شهر و 4 دهستان می باشد.بخشهای این شهرستان شامل بخش مرکزی و بخش میمه می باشد . شهرهای این شهرستان شامل شهرهای شاهین شهر ، گز ، گرگاب ، میمه ، وزوان و لایبید می باشد.
همچنین این شهرستان شامل دهستانهای برخوار غربی، مورچه خورت ، زرکان و ونداده می باشد.

شاهین شهر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با اجرای طرحهای جدید شهرسازی، پذیرای مهاجران زیادی از مناطق مختلف کشور گردیده و همچنان درحال توسعه می باشد
وضعیت آب و هوا:
این منطقه با توجه به فاصله ای که از رودخانه زاینده رود دارد؛ دارای آب و هوائی خشک تر از اصفهان بوده و میزان بارندگی آن حدود 50 الی 200 میلیمتر طی ده سال متغییر بوده است. میزان تبخییر سالیانه نیز حدود 2000 میلیمتر گزارش شده و مقدار آب نفوذی کمتر خواهد بود. جهت باد بویژه بادهای غالب از سمت شمال بطرف جنوب و جزء بادهای خشک می باشد. این بادها پس از برخورد با اراضی بدون پوشش گیاهی یا با پوشش کافی با خود گرد و غبار و گاهی ذرات ماسه همراه آورده و در فرسایش زمینهای کشاورزی بی تاثیر نخواهد بود.
خاکشناسی منطقه:
خاکهای منطقه جزء خاکهای AZONALوZONAL(مقدار نمک در این خاکها زیاد) می باشد.
ساختمان فیزیکی ذرات خاک منشوری و مکعبی شکل است و تمرکز کریستال گچ و آهک بصورت لکه در طبقات خاک است. این سری خاکها اکثرا اراضی نامرغوب را تشکیل داده و معمولا قابلیت نفوذ آب در خاکهای این زمینها بسیار کم و تبخیر زیاد سبب شده که املاح موجود خاک در سطح زمین تراکم یافته و زمینهای بایر و لم یزرع را بوجود آورند.
مطالعات خاکشناسی در این مطقه نشان داده میزان املاح موجود درخاک بتدریج از شمال غرب به طرف جنوب شرق افزایش می یابد. قلیاییت این خاکها در حدود 8 میباشد و میزان شوری و قلیایی در طبقات فوقانی به چشم می خورد. از نظر بافت خاک با توجه به تغذیه و جابجایی ذرات؛ وضعیت دانه بندی تغییر کرده و باعث باقی گذاردن رسوبات در منافذ خاک می گردد،که این امر موجب پایین آمدن خلل و فرج خاک و نهایتا کاهش نفوذ پذیری می گردد. در بعضی از نقاط لایه های گچی فراوان دیده می شود که می توان جزء زمینهای گچی منظور نمود.
به طور کلی خاکشناسی منطقه اکثرا مخلوطی از رس با رگه های نازکی از شن و ماسه با قابلیت نفوذ پذیری خیلی کم همراه می باشد و آهک پراکنده و نا ظاهر در پروفیل خاک وجود دارد.

اطلاعات ویکیپدیا

از شهرستان‌های استان اصفهان است. شاهین‌شَهر از شهرهای استان اصفهان است. این شهر در شهرستان شاهین شهر و میمه قرار دارد. شاهین‌شهر در ۱۷ کیلومتری شمال شهر اصفهان و در حد فاصل دو اتوبان معلم و آزادگان که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است.

شاهین‌شهر در منطقه‌ای به نام امیرآباد(حدفاصل بختیاردشت ومورچه خورت) بنیان نهاده شده و به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیما سازی ایران در این شهر قرار گرفته‌است.

بیشتر سکنه شاهین شهراصالتا"از استانهای خوزستان وچهارمحال بختیاری هستند. ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیندو از ساکنین قدیمی این شهرستان می‌باشند.

از نظر تولیدات صنعتی رتبهٔ دوم را پس از شهرستان اصفهان دارد.

/ 0 نظر / 7 بازدید