سایت شهدا کربکند

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از کشف یک منطقه منحصر به فرد ژئوفیزیکی در شهرستان کمشچه در استان اصفهان با فسیل‌هایی به قدمت 220 میلیون سال خبر داد.

خبرگزاری فارس: کشف منطقه‌ای با فسیل‌های 220 میلیون ساله در اصفهان

احمد لاهیجان‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: یک ایرانی‌الاصل مقیم آلمان دو سال پیش این منطقه ویژه را کشف کرد و سپس کارشناسان زمین‌شناسی از آلمان و اتریش برای بررسی آن به اصفهان آمدند.
وی با اشاره به اینکه با بررسی‌های چینه‌های این منطقه سه دوره کامل زمین‌شناسی در آن دیده شد و دریافتیم که این حوزه در گذشته دریا بوده است، ادامه داد: با تحقیقات انجام شده بر روی این منطقه قدمت 220 میلیون ساله برای آن حدس زده شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، تصریح کرد: انواع فسیل‌های دریایی همچون نرم تنان، جلبک‌ها و گونه‌های آبی در این منطقه دیده شده و به گفته کارشناسان این نخستین بار است که چنین منطقه‌ای در جهان مشاهده می‌شود.
وی اضافه کرد: این منطقه ژئوفیزیکی شش هکتاری در شهر کمشچه از توابع شهرستان برخوار قرار دارد.
لاهیجان‌زاده در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که چه اقداماتی برای حفاظت از این منطقه صورت گرفته است، گفت: پیش از این قرار بود در این منطقه معدن ایجاد شود که با مساعدت اداره صنایع و معادن استان اصفهان این منطقه از حوزه معدن خارج شد و اطراف آن را حصاربندی کردیم.
وی با بیان اینکه از این منطقه منحصر به فرد می‌توان موجبات توسعه محیط زیست گردشگری را فراهم کرد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری برای مطالعه این منطقه ویژه زمین‌شناسی و نیز حفاظت از آن و نیز تصویب اختصاص بودجه در کمیسیون زیربنایی دولت می‌تواند فرصت مطلوبی را برای استان اصفهان به وجود آورد.

جزئیات این خبر از خبرگزاری ایرنا

جزئیات این خبر از روزنامه ایرانتاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٥ | ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.