سایت شهدا کربکند

کَهریزسَنگ شهری است در بخش مرکزی شهرستان نجفآباد استان اصفهان ایران. کهریزسنگ از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است همانگونه که در یادداشتهای بجا مانده از زرتشتیان ساکن کوه آتشگاه بر میآید قدمت این شهر به زمان هخامنشیان بر میگردد.

کهریزسنگ محلی است که ساسانیان در آنجا به انبار سلاح و آذوقه جنگی اهتمام میورزیدند. نامگذاری کهریزسنگ به این دلیل است که نخستین انسانهائی که وارد این شهر شدند برای بدست آوردن آب اقدام به حفر کهریز میکردند اما هر آنچه میکندند به تکه های بزرگ سنگ برخورد میکردند. به همین دلیل نام این شهر را کهریز سنگ گذاشتند یعنی محل کهریزهای پر از سنگ. در سال 1379 نام این شهر به صفائیه تغییر پیدا کرد که دوباره و با مخالفت اهالی این شهر همان کهریز سنگ گذاشته شد. در کهریزسنگ غاری وجود دارد که درمورد آن افسانه های زیادی وجود دارد و مردم این شهر به دلیل ترس از این افسانه ها جرات داخل شدن به این غار را نداشتند به همین دلیل این غار همچنان اسرار آمیز باقی مانده است. عمدهٔ مردم کهریز سنگ را 5 طایفه بزرگ تشکیل میدهند که عبارتند از براتی، امینی، قربانی، شمسی و صالحی البته طایفه ههای دیگری هم در این شهر زندگی میکنند که همگی در سالهای اخیر به این شهر کوچ کرده اند. با وجود اینکه نزدیک به بیست هزار نفر در این شهر زندگی میکنند اما نامهای هوشنگ و منوچهر براتی و منوچهر امینی یک بار بیشتر استفاده نشده اند و هم اکنون در این شهر از این نامها فقط یک نفر بهره میبرد. البته نام فرشاد براتی هم از جمله نامهائی است که در این شهر از آن استفاده نشده و فقط برای دو نفر استفاده شده است.

این شهر از شمال به اصغرآباد، از جنوب به قهدریجان، از شرق به کوشک و از غرب به شهر گلدشت ختم میشود.

این شهر به علت قرار گرفتن در مسیر اصلی جاده اصفهان-نجفآباد از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است. اطراف شهر، باغات کشاورزی و دامداری وجود دارد و هنوز اکثر ساکنین به شغل های مرتبط با این موارد و مواردی همچون فروش مرغ و چینی مشغول هستند.

منبع : nejebad.comتاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٠/٦/۳ | ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.