سایت شهدا کربکند
موقعیت جغرافیایی

از دروازه شمال شرقی اصفهان و از طرف منطقه زینبیه در جهت جاده ای که به اردستان ختم می‌شود اگر حدود 12 کیلومتر طی مسافت نمائیم درست بر سر راه کویر به منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا می‌رسیم که در گذشته قریه ای بیش نبوده است اما با توجه به پیشرفت های چند دهه ی اخیر وتوسعه یافتگی در سال 1344 با استقرار شهرداری به شهر تبدیل گردیده است و اکنون چون نگینی بر حاشیه کویر خودنمائی می‌کند و می‌درخشد که بدون شک درخشش آن جدا از موقعیت خاص، به دلیل مهد پرورش و زادگاه اندیشمندان عالمان و شاعران و ادیبان بزرگی است که به جامعه ی بشری تقدیم نموده و هرکدام از آنان منشأ خدمات ارزنده ای بوده و هستند و قطعا در آینده نیز خواهد بود.

حبیب‌آباد از شهرهای بخش برخوار شهرستان برخوار و میمه است. این شهر از سمت شمال به شهر کمشچه و از سمت جنوب به شهر اصفهان و از سمت شرق به جاده نایین و فرودگاه بین المللی اصفهان و از سمت غرب به شهر دولت آباد برخوار محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا 1490 متر می‌باشد.

ساختمان های این شهر به دلیل موقعیت جغرافیائی خاص خود بیشتر از خشت و گل و به صورت طاق و چشمه ساخته شده است که البته با پیشرفت های اخیر سبک معماری نیز در حال تغییر است.

حبیب‌آباد مردمی زحمت کش و سخت کوش دارد که عمدتا از راه کشاورزی و دامپروری امرار معاش می‌نمایند و البته با توجه به استقرار صنایع صنعتی در منطقه عده ای نیز جذب این مراکز شده اند.

درگذشته‌های نه چندان دور آب آشامیدنی و کشاورزی مردم حبیب‌آباد ازطریق قنات تامین می‌شد و عمده ترین آن قنات خیرآباد بود لیکن به دلیل پائین رفتن سطح آب های زیر زمینی و خشک شدن قنات ها، حفر چاه‌های عمیق گسترش یافت که متاسفانه در حال حاضراین نیز جوابگو نمی‌باشد و در سال های اخیر بخشی از آب زاینده رود به دشت برخوار سرازیر شده است که کافی نمی‌باشد.

در اطراف حبیب‌آباد حدود 30 مزرعه از جمله مزارع: اکبرآباد، سفیدآب،  شکل آباد، خیرآباد، منابادچی، صفی آباد، صحراوی، کمال آباد و … قرار دارد که متاسفانه به دلیل کم آبی اکثرا در حال حاضر لم یزرع می‌باشند.

عمده محصولات حبیب‌آباد گندم، جو، چغندر، پنبه، هندوانه، خربزه وعلوفه و عمده درختان میوه انار، انگور و سنجد می‌باشد. همچنین زنان خانه دار بیشتر به بافتن قالی و قالیچه و پخت نان که معروفیت خاصی دارد اشتغال دارند که در اقتصاد خانواده مؤثر می‌باشد.

سابقه تاریخی

در نشریه خبری که توسط شهرداری حبیب‌آباد انتشار یافته است احداث کننده این شهر را شخصی به نام حبیب می‌دانند و قدمت شهر با توجه به آثار به جا مانده از گذشتگان به خصوص سنگ نوشته‌های قبور منطقه ای به نام «سفیدآب» به حدود چهار قرن پیش می‌رسد. به نظر می‌رسد اولین ساکنان حبیب‌آباد در ابتدا در آن محل استقرار یافته اند و پس از حوادث روزگار از جمله حمله اشرف افغان به این محل نقل مکان نموده اند.

عوامل بسیاری در توسعه و پیشرفت حبیب‌آباد دخالت داشته اند، به خصوص در گذشته این گسترش معلول عوامل طبیعی منطقه بوده که اهم آن به سه «زار» منسوب می‌باشد.

    الف) نی زار: درست در حدود 6 کیلومتری حبیب‌آباد منطقه ای پوشیده از قلمه نی داشته است که به واسطه رطوبت و آب هوای مناسب در گذشته رونق و اهمیت خاص و بسزائی داشته و بیشتر به عنوان چراگاه گله‌های گاو مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

    ب) چمن زار: در شرق شهر و در فاصله حدود 6 کیلومتری منطقه ای پوشیده از چمن طبیعی  و سر سبز قرار داشته و بیشتر جهت چرای احشام مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

    ج) نمک زار: هر چقدر از حبیب‌آباد به سمت شرق و جنوب شرقی پیش برویم شوری زمین افزایش می‌یابد و مزارع این مسیر هم به همین واسطه زمین شور و آب شور دارند و طبعا محصول قابل توجهی هم از آن به دست نمی‌آید. آخرین مزرعه ای که در این مسیر به آن می‌رسیم آردنگ آباد است که محصول منحصر به فرد آن در این زمین های شور روناس بوده است که در صنعت رنگرزی به واسطه ماده رنگینی که ازآن به دست می‌آمد استفاده می‌شده است.

آنچه از گذشته‌های نه چندان دور هنوز هم در خاطره‌ها بر جای مانده است معادن نمک حبیب‌آباد می‌باشد که در فاصله 12 کیلومتری از شهر قرار دارد و در گذشته یکی از منابع درآمد خانواده‌ها استحصال نمک از این معادن و صدور آن به شهر های اطراف از جمله اصفهان و چهارمحال بختیاری بوده است و با توجه به غلظت آن نمک حبیب‌آباد معروفیت و شهرت خاصی داشته است.

هسته اولیه شهر

اولین ساکنان شهر حبیب‌آباد ابتدا در اطراف امامزاده عبدالمؤمن از فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع) و در حد چندین خانوار به دور هم گرد آمده اند و به مرور زمان، در اثر توسعه و گسترش  شهر به سمت غرب حبیب‌آباد مانند بعضی از مناطق دیگر به صورت دو محله ی بالا و پائین شکل گرفته است که در دهه‌های اخیر نیز این وجه تسمیه همچنان پا بر جا می‌باشد.

پس از ارتقاء حبیب‌آباد از قریه به شهر در سال 1344 و استقرار شهرداری در آن، در یک سیستم جدید، با رعایت اصول شهرسازی و شهرک سازی در سبک معماری به مرور تغییراتی حاصل گردید. هم اکنون این شهر از سمت غرب در حال گسترش می‌باشد.

البته ذکر این نکته ضروریاست که قسمتی از کمربند سبز اصفهان که به منظور جلوگیری از گسترش کویر به داخل شهر اصفهان طرح ریزی شده و تا نجف آباد و فولاد شهر امتداد می‌یابد از حبیب‌آباد برخوار شروع می‌شود و بر خمین اساس وجود منطقه جنگلی فوق زیبائی خاصی را به شهر حبیب‌آباد بخشیده است. 

 

منبع : habibabadborkhar.cafeserial.ir

 

 تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/۱۱ | ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.