سایت شهدا کربکند

مسجدی در کربکند که همه آن را با نام مسجد سید می شناسند مسجدی بین تکیه سید الشهداء و مسجد جامع که حدود 100 سال پیش توسط مردی متدین و مومن بنام سید علی معینی فرزند حسین بنا گردید تا جایی که حتی خود ایشان پا به پای در ساخت مسجد کمک میکردند.

از همان سالهای گذشته تاکنون هر ساله در ماههای مختلف از جمله (محرم،صفر،رمضان) در آن مراسمات مذهبی و روضه خوانی برقرار بوده است. تا قبل از سال 1380 بنای این مکان به همان شکل سنتی و قدیمی بوده تا که در سال 80 با روی کار آمدن هیئت مدیره جدید طرح های بازسازی و نوسازی مسجد آغاز گردیده و مراسمات با قدرت بیشتر به کار خود ادامه دادند.
از مراسمات مختلفی که در مسجد برگزار می گردد می توان به :
* برگزاری دعای ندبه هر جمعه صبح توسط مداحان و روحانیون ممتاز
* برگزاری مراسم روضه خوانی هر 30 شب ماه مبارک رمضان
* برگزاری مراسم دعای پرفیض جوشن کبیر،زیارت عاشورا و... در طول سال
* برگزاری مراسمات اعیاد مختلف سال
* برگزاری نماز جماعت صبح
همچنین هر ساله در هفته دفاع مقدس مراسم دعای ندبه ای برای شهدای محل برگزار و یاد و خاطره آن عزیزان را گرامی میدارند.
در دهه اول محرم و آخر صفر هیئت سینه زنی و سنگ زنی این مسجد بنام حضرت علی اصغر (علیه السلام) به عزاداری خاص خود می پردازند و در روزهای تاسوعا و 27صفر به همراه بقیه دسته جات کربکند به سمت امام زاده ایراهیم حرکت می کنند.
از نکته قابل توجه این مسجد می توان به نگه داشتن شکل سنتی اجرای مراسمات اشاره کرد که به همان شکل سنتی هر ساله برگزار می گردد.

مجموعه تصاویری از برگزاری مراسم دعای پر فیض ندبه :

با تشکر فراوان از سید هاشم و احمد معینی که کمک شایانی را جهت تهیه این مقاله کردندتاريخ : شنبه ۱۳٩۱/٩/۱۸ | ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.