سایت شهدا کربکند

توجه تمام مطالب این پست با زحمت و تایپ مستقل به دست آمده است.استفاده و کپی برداری از آن در وب،مقالات،مجلات و... تنها با نام ذکر منبع (korbekand.persianblog.ir) مجاز می باشد.

شهرستان برخوار با وسعت 77/1952 کیلومترمربع با ارتفاع 1590 از سطح دریا می باشد که در سال 1386 بخش برخوار از شهرستان بُرخوار و میمه جدا و بنام شهرستان بُرخوار به مرکزیت دولت آباد شهرت گرفت.حدود 1863 کیلومتر مربع آن دشت و بقیه به صورت ارتفاعات است.این شهرستان از غرب به ارتفاعات مورچه خورت و از شمال به ارتفاعات شمالی بخش بُرخوار( مرز اردستان ) و از جنوب به اصفهان-تهران و از شرق به خُرزوق و دستگرد و 9روستا به نام های سین،شاهپور آباد،علی آباد مَرغ ودُنبی،محسن آباد،علی آبادچی و... با جمعیتی بیش از 100 هزار نفر می باشد.

مردم این شهرستان به دین اسلام و مذهب شیعه و اعتقادات مذهبی اعتقاد محکمی دارند.

محصولات کشاورزی شهرستان: گندم-ذرت علوفه ای،چغندر قند و لَبو،یُنجه،آفتاب گردان و باغات انگور، انار و صیفی جات و سبزیجات می باشند. شهرستان برخوار افتخار وجود مرقد مطهر امامزادگانی چون امامزاده ابراهیم(نرمی)،عبدالمومنین حبیب آباد،امام زاده محمود و امام زاده سید محمد دولت آباد را دارد.

قدیمی ترین روستا و منطقه شهرستان بافت زیبای روستای سین با مسجد و مناره کَجِ سلجوقی آن در فاصله 5 کیلومتری شمال شهر گز برخوار می باشد.

دولت آباد: شهر دولت آباد با پیشینه ای به دوران صفویه در فاصله 10 کیلو متری شمال شرق شهر اصفهان قرار دارد.هسته اولیه این شهر از مجموع چند روستا چون صالح آباد،بتکاآبادبُتکده آباد) و دُرّه در زمان صفویه به صورت یک قلعه تشکیل گردید و نام دولت آباد بر آن بنا نهاده شد(به علت تشکیل هسته اولیه شهر توسط حگومت).

محله های قدیمی دولت آباد تا چند دهه گذشته (بَنا به بافتی که داشته است ) بنام محله های گرگو، محله شاه نشین، محله سَر جوب ، محله شتر خوان بود. با توجه به همسایگی شهر دولت آباد با اصفهان و ایجاد منطقه صنعتی در امتداد جاده اصلی این شهر با اصفهان روز به روز بر رونق آن افزوده شد و هم اکنون روستاهایی چون لودَریچه،امام زاده نرمی ، کُربکند، زمان آباد جزء لاینفک شهر به حساب می آیند و وسعت شهر به 985 هکتار با آب و هوایی گرم و خشک می باشد.

از آثار تاریخی شهر می توان به مسجد 12 امام، خانه های تاریخی رنجبران و صادقی،بُرج های کبوتر چهارقلو و پستانَک و بُرج آقا، مسجد جامع کربکند و... را نام برد. دولت آباد با توجه به مرکزیت شهرستان دارای امکانات بیمارستانی و دانشگاهی و خدماتی قابل توجهی برای خدمت به شهروندان و دیگر هموطنان می باشد. دولت آباد از شرق به حبیب آباد و جاده های اردستان و نایین و از غرب به شهر تاریخی گز بُرخوار و آزاد راه اصفهان به تهران راه دارد.

منبع:اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان - بهار 1390تاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٠/۱/۱۸ | ۸:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.