سایت شهدا کربکند

سید الکریم حضرت ابراهیم ابن موسی ابن جعفر(ع)

و فرزندش حضرت اسماعیل(ع)


این آستان مقدس یکی از بقاع معروف و از زیارتگاه‌های مشهور و پرزائر اصفهان می‌باشد که مرقد مطهّر ابراهیم بن موسی بن جعفر و فرزندش حضرت اسماعیل(ع) در آن قرار دارد. برای معرّفی بیشتر این امام‌زاده‌ی لازم التّعظیم اجمالاً مطالبی را از کتب مورّخین و نویسندگان و محققّین گران‌قدر ارائه می‌نماییم:

1. عالم و مورّخ بزرگ حاج محمّد هاشم‌بن محمّد علی خراسانی مؤلّف کتاب منتخب الـتّـاریخ در صفحه751 این کتاب می‌نویسد:«حقیر مقیّد شدم که قبور بعضی بزرگان را ذکر کنم که یاد و ذکر خیری از آن‌ها باشد.» سپس ایشان نام پنج مکان از قبور امام‌زادگان شریف مدفون در اصفهان را با مشخصّات و محل دفن ذکر نموده‌اند و مکان پنجم را این‌گونه معرفی کرده‌اند که :

«قبر شریف جناب امام‌زاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) که واقع است در یکی از بلوک اصفهان و او الآن مشهور است به امام‌زاده نرمی .» ـ کذا فی حاشیه الروضات ـ

2.عالم ربّانی و محقّق بزرگوار مرحوم آیت الله‌حاج میرزا محمّد باقر چهار سوقی روضاتی(اعلی الله مقامَه) در کتاب روضات الجنّات جلد اوّل صفحه134 می‌نویسد :«قبر ابوالفتوح اسعد عجلی،واعظ، فاضل، پارسا و عابد که از فقهای شافعی بوده و از بزرگان مشایخ صوفیه و اجلّای رؤسای آنان بوده است، در داخل بقعه امام‌زاده ابراهیم بن موسی بن جعفر (ع) در خارج از دروازه‌ی طوقچی قرار دارد. ابوالفتوح در سال 515 هـ .ق در اصفهان متولّد شد و مصادف با 28صفر سال 600 هـ..ق وفات یافت.»

3. موّرخ توانا و محقّق متّقی و معاصر مرحوم حسین عمادزاده اصفهانی در کتاب زندگانی امام هفتم (ع) -که در دو جلد به رشته تحریر در آمده است.- نوشته است :

 

برای مشاهده نتایج بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید.

منبع : http://www.sayedalkarim.ir.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.