سایت شهدا کربکند

برای مشاهده بقیه تصاویر هیئت به ادامه مطلب برویدادامه مطلب
تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/٢٩ | ٩:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()

کربکند

چند وقت پیش که درباره منطقه شرق اصفهان تحقیق می کردم به کتاب فرهنگ جامع نامها و آبادیهای کهن اصفهان به قلم استاد محمد مهریار برخوردم و در آنجا برای اولین بار نام کربکند را درکتابی معتبر و تحقیقی دیدم در زیر مطالبی از این کتاب که در مورد نام برخوار و کربکند را برای شما دوستان گرامی می آورم و امیدوارم مورد پسند قرار گیرد:

برخوار

برخوار نام جلگه وسیع، حاصلخیز، آبادان، کهن و بسیار با شکوه است که بر شمال اصفهان افتاده است و بلوکی را بفایت کهن با خصایص بسیار قدیم نامبردار  می کند.

گفتیم برخوار یک ناحیه بسیار قدیمی است و دارای دیه های کهنی است که نامهای قدیم خود را حفظ کرده اند. از جمله این نامهای قدیم که بی شک در مراکز تمدن مهن ایران قرار داشته است آذر مناباد، ‌پروانه، دلیگان، سین، کتبونچه، کربکند، کمشچه، لودریچه و غیره  و غیره است که همه نشان دهنده قدمت این ناحیه می باشند. روی هم رفته قریب به هفتاد دیه در حال حاضر در این دهستان قرار دارد که اتفاقا اکثر آنها، همان نامهای قدیم خود را حفظ کرده اند.

در سوابق ایام برخوار از زواید سیلابهای زاینده رود (برخی از دیه های آن) مشروب می شد. به این معنا که در وقت بلوک بالادست (غربی) کشت و کار در اراضی خود را به پایان می رساند آب را در مادیها برای پایین دست رها می کردند و همچنین بود که سیلابها، رودخانه های فصلی و سیلهای پر آب تند تشکیل می داند. این رودخانه اهی موسمی که گاه اصلا نبود و هر وقت بود سبب می شد که از مشال جلگه برخوار آبهای بسیاری به سوی خاور روان شود و همین آبها هم در زمین نفوذ می کرد و قناتهای بزرگ کهن طولانی برخوار را پر آب می ساخت و در دیه های زیر دست هم از این آب برای کشت و کار خودشان استفاده می کردند و پس از اینکه محصول کشت می شد با آب قناتهای خود آن را شاداب می ساختند تا وقتی که محصول به بار می آمد و برداشته می شد. همین که نزولات آسمانی کم شد و این آبهای فصلی و موسمی نیز به پایان رسید و به علت کندن چاه های عمیق آب قناتها هم یا خشک شد و یا آنقدر تحلیل رفت که برای آبادانی محل کافی نبود.

به هر صورت در قدمت این ناحیه و اهمیت آن هیچ شکی نیست. وجود لهجه و زبان خاص مثل زبانی که در گز و خرزوق (خرزوک) وجود دارد که اجمالا نیز به هم شبیه است نشان این اسشت که در این ناحیه نژاد و طوایف کهنی زندگانی می کرده اند و بقایای زبانشان برای ما مانده است. در اینجا می پردازیم به توضیح مختصری درباره واژه برخوار

واژه شناسی: واژه برخوار مثل براآن (نام دیهی در شرق اصفهان منطقه رودشت) ابهامی دارد که تاکنون به طور قطع و روشن حل نشده و ما خوب نمی توانیم توجیه کنیم و بگوییم که برخوار یعنی چه؟ تصور نرود که جزء دوم در « خور» به معنای (خورشید) و یا « خورّه» به معنای فرو شکوه و امثال اینها آمده است، بلکه ظاهرا « خوار» اینجا از همان ریشه « خوورتن» به معنای خوردن است چنانکه به همین صورت به حالت فاعلی در اسماء و صفات مرکب داریم چون « مردم خوار»، « ماهی خوار» و «گوشتخوار» و غیره. و من شخصا کمان دارم برخوار چیزی از برخوردار شدن و بودن در آن است و اماره ای برای این امر وجود اسامی به همین صورت در اطراف کشور است، از جمله برخوردار (خرم آباد دو محل) و باز برخردار (خرم آباد) و امثال اینها. به هر صورت وجود مفهوم برخوردار شدن و برخوردار بودن و برخورداری با دیه و زراعت تناسب دارد و احتمالا کلمه برخوار نیز همین را به ما می خواهد بگوید که این بلوک برخوردار است، یعنی برخوردار از امکانات و محصولات بسیار. همچنان که در براآن گفتیم در اینجا هم باز تکرار می کنم که این اندیشه شخص من است و بر آن قاطع نیستم و دومین باری است که در انی فرهنگ از راه ناچاری به حدس و گمان از یک سو و ابزار اندیشه خود می پردازم و آن را به صورت پیشنهادی می آورم تا دیگران آنچه را در نظر دارند، تحقیق کنند و بیاورند.

کربکند ( کربه کند)

کربکند ( به ضم «کاف» اول و کسر « باء» ثالث) دیهی است بزرگ در دهستان برخوار در شمال اصفهان که در سال 1355، جمعیت آن 2006 نفر بوده است. با اینکه حفر چاه در اینجا دشوار است و با وجود قلت آب قناتهای برخوار از جمعیت آن کم نشده است. در وضع اقتصادی و کشاورزی آن هم از لحاظ قلت محصولات کشاورزی تفاوت محسوسی با وضع قبلی به چشم نمی خورد. همین طور که به کربکند بنگری آثار قدمت و کهنگی را در آن، با دیوارهای تسبر، برجها و ساختمانهای خشتی محکم و به خصوص کیفیات ساده و ویژه زندگانی مردم که سختکوشی مردم و استحکام مبانی اخلاقی، همه اینها نشان آن تمدان کهن است که از بین رفته است و اینک رنگی از آن باقی است. قابل توجه است که مردم کم و بیش علاقه دارند حالت کهن خود را حفظ کنند [ اما فکر نمی کنم در این زمان زیاد به حفظ حالت کهن خود علاقه داشته باشند و این از سر و روی دیه کاملا مشخص است]. بپردازیم به نام جلیل و فاخر آن.

واژه شناسی: کربکند از دو جزء «کربه» ( به ضم کاف) و « کند» ترکیب شده است و جزء اول به معنی «کلبه» (اتاق کوچک است) که در زبان فارسی حاضر رایج و مصطلح است. علت تبدیل « ل» به « ر» همان علامت واحد برای این دو حرف در خط پهلوی است که در برخی امکنه « ر» و در برخی دیگر «ل» رایج شده ولی معنای آن همان « کلبه» است. اما جزء دوم « کند» به ناچار از ریشه « کند» و « کندن» به معنای حفر کردن است که در دیه های دیگر هم داریم از جمله در واژه خندق ( کندک) و اشاره است به قناتی که حفر کرده اند و کلبه هایی که در سوابق ایام و آغاز بنیاد آن در دور و کنار آ» ساخته بودند و گاهی شنیده شد که آنرا کربکندی می خوانند و در این صورت « ی» آخر نسبت است. توضیح دیگر که به نظر می رسد این است که در زبان سغدی « کَنتَ» (به فتح اول و آخر) به معنی «شهر» است و همان است که در شهرهای سمرقند، تاشکندة‌خوقند و غیره و غیره در همین معانی در نواحی خراسان بزرگ وجود داشته است و ما می دانیم که در روزگار آبادانی بسیار این نواحی یعنی در دوران هخامنشیان زبان سغدی عنوان زیان بین المللی داشته است و حتی خود هخامنشیان فرامین دولتی خود را به خط سغدی می نوشتند. احتمال می رود از نفوذ این خط و این زبان کربکند بهره ای برده باشد و این « کند» از ریشه «کَنتَ» آمده باشد یعنی شهر کلبه ها که خوب با اصل و کیفیت ساختمان قریه در آن رزگاران قدیم سازگار بوده است.

نویسنده : ابراهیم معینی

آدرس منبع : http://yakhar.blogfa.com/post-54.aspxتاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٠/٩/٢۳ | ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()


تاريخ : جمعه ۱۳٩٠/٩/٤ | ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()

به مناسبت هفته بسیج امروز پنجشنبه 3 آذر ماه مقامات شهرستان برخوار به گلزار شهدا کربکند آمدند و با قرار دادن شاخه گل هایی تجدید عهد و پیمان دوباره با شهدای عزیز بستند.

گزارش از خبرگزاری وبلاگ رسمی کربکندتاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۳ | ٦:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()

در تاریخ جمعه 1390/8/27 راس ساعت 4 بعد از ظهر جلسه ای به منظور بحث در مورد موضوعات کلان ورزش کربکند در مسجد قدمگاه صورت پذیرفت...از حاضرین در این جلسه می توان به مسولین شهرستان از جمله نماینده محترم مجلس حجت الاسلام و المسلمین حسینی ، شهردار محترم حاج محمد زارعان  ، معاونت فرماندار ، شورای شهر دولت آباد خاصه جناب آقای طغیانی و رئیس محترم تربیت بدنی شهرستان و ... نام برد.


منبع : http://korbekandsport.blogfa.com/post-83.aspxتاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۳ | ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : رضا معینی | نظرات ()
.: Created By Reza Moeini-OMIGO :.